Jak prát Merino ponožky

 

Pokud stojíte u pračky a přemýšlíte, jak vyprat ponožky z vlny Merino, jste na správném místě. V Darn Tough pereme hodně ponožek – více než 330 náplní prádla denně – takže je fér říci, že péče o ponožky je pro nás vědou.

Než se pustím do podrobných pokynů pro praní ponožek od našich odborníků na péči o ponožky, pojďme se podívat na to, proč je důležité, jak ponožky perete, a kdy byste měli tyto znalosti využít.

 

Kdy prát ponožky z merino vlny?


První otázkou, kterou si musíte položit, je, zda byste si měli prát ponožky.

Nikdy jsem si tuto otázku nekladl, protože pro mě byla odpověď jasná. Nohy jsou hrubé a náchylné k zápachu, takže byste si ponožky měli vyprat po každém použití. To bylo předtím, než jsem dostal ponožky Darn Tough a dozvěděl jsem se o vlně Merino

Merino vlna: Přirozeně odolává zápachu


Ponožky Darn Tough jsou pletené z vlny Merino. Ponožky z merino vlny (a další oblečení z merina) se liší od běžných bavlněných nebo syntetických ponožek, protože Merino vlna je přirozeně odolná vůči zápachu.

Jedinečné vlastnosti vlněných vláken zabraňují hromadění potu a zároveň blokují pachy. Jinými slovy, oblečení z Merino vlny zůstane déle svěží, i když jim dáte pořádně zabrat. Nemusíte je prát pokaždé, když je nosíte, což znamená, že ušetříte peníze v prádelně a zároveň snížíte dopad na životní prostředí.

 

 

Nebudu lhát – četl jsem všechny výzkumy o vlastnostech Merina proti zápachu a byl jsem stále skeptický. 

Abych otestoval své nové znalosti, znovu jsem si oblékl stejné ponožky na několik tréninků, přidržel jsem je u nosu a váhavě jsem zašuměl. Žádný puch. Nejen že žádný puch, ale vlastně vůbec nic. Nevěříš mi? Dej tomu šanci.

 

Jak často prát ponožky?


Jak často byste tedy měli prát své vlněné ponožky? To závisí na tom, při jaké aktivitě je nosíte, klimatu a na úrovni vašeho pohodlí při opětovném oblékání.

Zjistil jsem, že je prát po 2-3 celých dnech nošení jako dobrá rovnováha. Mám ale i pár známých, kteří je nosí déle než měsíc.

 

Proč byste měli prát vlněné ponožky jinak


Když přijde čas vyprat ponožky z vlny Merino, můžete se rozhodnout, jestli je jednoduše hodíte ke zbytku prádla při stejném programu, které běžně používáte...ale nedoporučujeme to. Zde je důvod.

Ponožky z Merino vlny nejsou jako jiné ponožky – vlákna Merino vlny jsou přírodní a ojedinělé. Vlákna jsou důvodem, proč ponožky dokážou odolávat proti zápachu, proč hřejí v chladných dnech a chladí v horkých dnech (vlastnost zvaná termoregulace) a proč jsou měkké a příjemné k pokožce. Správné praní vlněných ponožek pomáhá chránit vlákna Merino a udržuje je ve špičkovém stavu.

 

Dobrou zprávou je, že ponožky Darn Tough mají doživotní záruku, bez ohledu na správnou techniku praní. Pokud se tedy opotřebují, můžete získat nový pár v rámci naší záruky. Ale v zájmu snížení odpadu a prodloužení životnosti vašich oblíbených ponožek dodržujte níže uvedené pokyny pro praní. Vaše ponožky vám poděkují, což znamená, že vaše nohy také.

 

Jak prát Darn Tough ponožky


Zde jsou pokyny pro praní ponožek Darn Tough z vlny Merino. Stejné kroky můžete provést také v případě, že máte pár syntetických ponožek Darn Tough nebo kompresních ponožek.

Pro případ, že je perete daleko od domova, níže uvádím speciální pokyny pro ruční praní ponožek v divočině. K dispozici je také rychlý seznam péče o ponožky, které byste si měli pověsit na zeď v prádelně.

 

Pokyny pro praní ponožek Darn Tough


1) Otočte si ponožky naruby.
2) Perte v teplé nebo studené vodě na jemný cyklus.
3) Zvolte jemný čisticí prostředek s neutrálním pH a nepoužívejte aviváž.
4) Sušte v sušičce na nízkou teplotu nebo na vzduchu.

 

#1 Otočte své ponožky naruby


Před praním ponožky otočte naruby. To je důležité zejména u ponožek, které mají výstelku, tvořenou smyčkami z froté. V těchto smyčkách se může zachytit spousta nečistot.

 

#2 Perte v teplé nebo studené vodě


Vysoká teplota může oslabit vlákna tkaniny a vyblednout barvy. Použijte teplou nebo studenou vodu na jemný cyklus. Pokud má vaše pračka cyklus pletené nebo vlny, můžete použít toto nastavení.

Jedna věc, na kterou se naše záruka nevztahuje, jsou ztracené ponožky. Zvažte použití sáčku na prádlo, abyste minimalizovali možnost chybějících ponožek. Sáček také pomáhá chránit vaše ponožky před zachycením nebo odřením o jiné, potenciálně abrazivní předměty v prádle.

V divočině: Naplňte vodotěsný sáček studenou vodou a nechte v něm ponožky namočit asi 10 minut.

 

#3 Použijte správný čisticí prostředek nebo mýdlo


Při čištění ponožek volte prací prostředek s neutrálním pH, bez kyselin a zásad, protože ty mohou oslabit vlákna ponožek. Dvě dobré možnosti jsou Woolite® a Nikwax® Wool Wash. Ujistěte se, že nepoužíváte bělidlo a nepřidávejte aviváž.

V divočině: Používejte biologicky odbouratelné mýdlo, jako je mýdlo Dr. Bronnera®. Ujistěte se, že dodržujete postupy Leave No Trace a veškeré předpisy specifické pro oblast, ve které se nacházíte.

- Přidejte malé množství mýdla a jemně protřepejte sáček.
- Počkejte 15 minut a poté sáček znovu protřepejte.
- Vypusťte vodu alespoň 180 metrů od jakéhokoli vodního zdroje.
- Naplňte sáček čerstvou vodou a znovu protřepejte, aby se mýdlo opláchlo.
- Vypusťte vodu. Opakujte podle potřeby, dokud z ponožek neodstraníte mýdlo.

 

#4 Sušení vzduchem nebo sušení v sušičce


Sušení ponožek na vzduchu je skvělé pro životní prostředí a navíc můžete pořídit několik zábavných fotek svých ponožek vyskládaných na prádelní šňůře. Pokud chcete proces urychlit, můžete ponožky vložit do sušičky. Ujistěte se, že nastavíte teplotu sušení v bubnové sušičce na nízkou úroveň, aby se vaše ponožky nadměrně neopotřebovaly.

V divočině: Použijte dlaně k jemnému vytlačení přebytečné vlhkosti. Položte je na kámen nebo stanovou šňůru, aby uschly. Pokud si ponožky ráno vyperete, můžete je připevnit na vnější stranu batohu, aby se během túry vysušily.

 

Bonusový krok: Složte si ponožky (nerolujte)


Pokud opravdu chcete jít s péčí o ponožky do detailu, ukážeme vám ještě, jak je skládat. Když ponožky uchováváte rolováním vršku jedné přes druhou, zbytečně to natahuje ponožky a může způsobit jejich deformaci nebo rychlejší ztrátu pružnosti. Skladování naplocho nebo složené umožňujete vláknům přirozeně odpočívat.

 

 

Co s Darn Tough ponožkami nedělat


Vysoké teplo a agresivní chemikálie mohou poškodit kouzelná vlákna Merino vlny, která dávají vašim ponožkám špičkové výkonové schopnosti. Abyste tato vlákna ochránili, pamatujte na tato čtyři pravidla péče o ponožky:

- Nečistěte chemicky.
- Nepoužívejte bělidlo.
- Nepoužívejte aviváž.
- Nežehlete.

 

Jak je to se smršťováním vlny Merino?


Tuhle otázku slýchám často. Pokud máte ponožky Darn Tough, nemusíte se bát. Naše ponožky jsou všechny předsražené. Umyli jsme je, než vůbec opustily Northfield ve Vermontu.

Když si ponožky vyperete, tak stejně jako džíny mohou být trochu těsnější, ale když je budete nosit, zase se roztáhnou.

 

Malá ponožková láska má dlouhou cestu


Rčení, které platí mimo jiné pro ponožky. Dodržování výše uvedených tipů pro péči o ponožky vám může pomoci vytěžit maximum z vašich ponožek z vlny Merino a zároveň je udržet čisté a svěží. Doporučuji také pravidelně si stříhat nehty na nohou, ale to už je na jiný článek.

 

o autorovi


Jenny Hastings se zamilovala do pěší turistiky, když trávila hodiny v Bílých horách se svým tátou, většinu víkendů v létě a pár víkendů v zimě na stezkách. Neustále hledá způsoby, jak trávit více času venku, ať už na stezce nebo čtením v houpací síti.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení